Forum kulturystyczne. Dieta, siłownia, zdrowie, porady

Forum otwarte dla każdego

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-08-11 19:54:10

 Saviola

Moderator działu TRENING

Zarejestrowany: 2009-07-23
Posty: 641
Punktów :   10 
Jaka dieta?: masa!

Środki wspomagające odchudzanie - zagrożenia, skuteczność

Środki wspomagające odchudzanie - zagrożenia, skuteczność



7% dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych zażywa „pastylki” mające wpływać na obniżenie masy ciała. Roczne wydatki na ten cel to ponad miliard dolarów. Amerykanie zażywają te specyfiki, pomimo tego, że nikt nie udowodnił ich 100% skuteczności.
http://klub-zdrowie.pl/ciekawostki/suplementy.jpg



W Polsce nie ma dokładnych danych co do wielkości stosowania suplementów diety. Szacuje się, że spożycie środków wspomagających odchudzanie może być na poziomie nawet około 20-30% populacji osób dorosłych. Ostatnio obserwuje się również tendencję do spożywania suplementów wspomagających utratę masy ciała wśród kobiet, mających prawidłową wagę.

Czym jest suplement diety?

"Suplement diety — środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego" (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225)

„Cudowny lek”, czyli dlaczego spożywamy suplementy diety?
Zwiększone tempo życia, brak czasu na dbałość o regularne spożywanie posiłków, niechęć do zwiększania aktywności fizycznej oraz inne elementy życia codziennego sprzyjają przybieraniu na wadze. W dobie cywilizacji ciągle poszukujemy prostych rozwiązań dla pojawiających się problemów. Coraz częściej chcąc się odchudzać najpierw sięga się po środki z pozoru najłatwiejsze w zastosowaniu, nie wymagające wysiłku. Czasem też na skutek wielu niepowodzeń na polu odchudzania szuka się pigułki, która pomoże uporać się z nadmierną masą ciała.

Łykam suplementy wspomagające odchudzanie, ponieważ:

    * Nie chce mi się ruszać
    * Przeraża mnie myśl kolejnej drakońskiej diety
    * Reklamy tych środków wskazują na korzyści związane z utratą masy ciała
    * Lubię jeść i nie chce mi się zmieniać nawyków, bo za dużo zakazów jest na diecie
    * Stosowałam już wiele diet i nic mi nie pomogło
    * Łatwo mi jest je kupić


Kierunki działań wspomnianych pigułek dotyczą ich wpływu na metabolizm węglowodanów, lipidów czy też zwiększanie poczucia sytości. Suplementy mogą m.in. wspomagać:

    * profilaktykę zaparć, przeciwdziałać wchłanianiu tłuszczu, węglowodanów oraz zwiększać ich usuwanie z kałem (np.: błonnik pokarmowy - pektyny)
    * rozwój korzystnej flory jelitowej (np.: oligosacharydy – inulina)
    * regulację procesów metabolicznych (np.: aminokwasy, witaminy, składniki mineralne)


KORZYŚCI, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE WYBRANYCH ŚRODKÓW

EFEDRYNA (Ephedra sinica) – wycofana w Europie i Stanach zjednoczonych
Została wyizolowana z rośliny, która występuje głównie w Chinach. Osoby interesujące się kulturystyką czy odchudzaniem na pewno nieraz natknęły się na tę nazwę. Stosowana jest ona w medycynie chińskiej w leczeniu astmy, nieżytu nosa, ale także jako reduktor apetytu. Kiedy pojawiła się również w innych krajach świata jej produkcja w Chinach wzrosła 10-krotnie.

Działanie niepożądane:

    * ryzyko powstania objawów kardiologicznych takich jak: kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze
    * pobudza ośrodkowy układ nerwowy,
    * może powodować uzależnienia psychiczne
    * ryzyko powstania objawów gastrycznych (biegunka, wymioty)
    * może przyczyniać się do powstawania udaru mózgu oraz zawału serca


Ze względu na szereg działań niepożądanych została wycofana z obrotu na terenie Europy oraz USA. Obecnie więc nie zaleca się jej stosowania w celu obniżenia masy ciała. W większości Państw wiele preparatów, których była składnikiem zostały wycofane z rynku.

Sprzężony kwas linolowy (CLA) – nieskuteczny u ludzi
Naturalnie występuje on w mleku krowim, produktach mlecznych oraz mięsie pochodzących głównie od zwierząt przeżuwających. Prowadzone są badania dotyczące jego korzystnego wpływu w profilaktyce nowotworowej, chorób serca, cukrzycy oraz utrzymaniu masy ciała.
Badania nad otyłymi myszami pokazały, że CLA zmniejsza zawartość tłuszczu w organizmie. Wyniki badań na tę chwilę są obiecujące. Jednak prace badawcze z udziałem ludzi nie potwierdzają skuteczności zmian składu ciała przy spożywaniu CLA.

Wątpliwa skuteczność CHITOZANU
Powstaje on z pancerzyków krabów morskich. Uważa się, że ma on wpływać na zmniejszenie wchłaniania tłuszczów z żywności. Kilka badań prowadzonych w tym samym ośrodku badawczym potwierdziło tę właściwość. Natomiast inne badania nie wskazały na korzystne oddziaływanie spożycia chitozanu na zmniejszenie wchłaniania tłuszczów. Obecny stan wiedzy wskazuje, że nie jest to substancja skuteczna w obniżaniu masy ciała. Dodatkowo spożywanie tego specyfiku wywoływało efekty niepożądane w postaci zaparć i wzdęć.

Spożywanie suplementów diety może wywoływać skutki:

    * korzystne dla zdrowia
    * niekorzystne
    * oraz stanowić swego rodzaju efekt skutecznej motywacji wśród osób odchudzających się (zażywając je pomimo braku ich potwierdzonej skuteczności, podnoszą stopień walki i samozaparcia w zwalczaniu otyłości oraz zwiększają swoją świadomość co do konieczności zmiany swojego stylu życia).


Obecny stan wiedzy nie pozwala na potwierdzenie 100% skuteczności działania pojawiających się na rynku suplementów wspomagających odchudzanie. Jeszcze zbyt mało badań zostało wykonanych, aby móc ocenić zarówno korzystne jak i niepożądane efekty ich zażywania. Jakość i ilość takich badań jest na tyle niska, że nie można aktywnie polecać któregokolwiek z nich.

źródło:   vitalia.pl/index.php/mid/3/fid/2/diety/dieta&article_id=346

Ostatnio edytowany przez Saviola (2009-08-11 19:55:54)


getbig or die trying
Poradnik kulturysty <---sprawdź to! %-)))

Offline

 

#2 2010-09-08 11:44:42

AquariusThomas

nowy na forum

Zarejestrowany: 2010-09-07
Posty: 10
Punktów :   

Re: Środki wspomagające odchudzanie - zagrożenia, skuteczność

Bardzo skutecznie jest zakupić sobie błonnik. Bardzo duzo osob zapomina o codziennym spożyciu błonnika. A to on reguluje prace jelit:)


www.aquariusthomas.eshopping24.eu - suplementy diety, zioła

Offline

 

#3 2021-04-12 17:09:30

zuzanna1

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2021-03-02
Posty: 59
Punktów :   

Re: Środki wspomagające odchudzanie - zagrożenia, skuteczność

Jeśli obawiasz się, że ktoś z Twoich bliskich może przyjmować narkotyki, to możesz zamówić taki test: https://www.aptekagalen.pl/multi-test-s … kaine-1szt . On wykrywa obecność sześciu podstawowych narkotyków w moczu.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapuska moktotów hale stalowe siatki zbrojeniowe teowniki