Forum kulturystyczne. Dieta, siłownia, zdrowie, porady

Forum otwarte dla każdego

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2007-09-25 20:25:30

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Pijmy na zdrowie

Modelki i aktorki ze szklanego ekranu zachęcają nas do picia wody. Weźmy z nich przykład. gwiazdy nie rozstają się z butelką wody mineralnej, którą popijają małymi łykami przez cały dzień. Wiedzą, że woda oczyszcza, odżywia i działa zdrowotnie.


Dzięki wodzie organizm może prawidłowo funkcjonować. Jest nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Brak wody w organizmie zaczyna objawiać się o wiele szybciej niż niedobór jedzenia. Mózg jest wtedy gorzej ukrwiony, spada zdolność koncentracji, pojawiają się zaburzenia pamięci. Człowiek odwodniony cierpi też na uporczywe bóle głowy, ma kłopoty z trawieniem, odczuwa dolegliwości sercowe.


PIJ POWOLI

Woda ułatwia trawienie, wspomaga przemianę materii, dostarcza wielu ważnych makro-elementów i mikroelementów. Ich źródłem jest naturalna woda mineralna. Zawarte w niej minerały, w łatwo przyswajalnej formie, korzystnie wpływają na zdrowie i uzupełniają niedobory składników mineralnych. Warto pamiętać, że zbyt wysoka zawartość niektórych minerałów może być przyczyną ich kumulacji w wątrobie lub nerkach, a to z kolei może sprzyjać rozwojowi niektórych chorób. Zbyt wysoki poziom sodu bywa powodem nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek.

Jeśli chcemy wzmocnić kości i zapobiegać próchnicy, wybierzmy wodę z fluorem i większymi ilościami wapnia. Wapń działa też korzystnie na procesy krzepnięcia krwi i pracę mięśnia sercowego. Osobom z zaburzeniami układu nerwowego, mającym trudności z zasypianiem polecane są wody z większą ilością magnezu. Popijaj wodę przez cały dzień, nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie. W ten sposób uchronisz przed obciążeniem swój układ krążenia.

Pij również pół godziny przed i dwie godziny po posiłku. Woda nie rozrzedza wtedy soków trawiennych, dobrze wpływa na trawienie, nie obciąża żołądka. Pamiętaj też, żeby pić powoli, małymi łykami. Nagłe wypicie większej porcji wody, np. całej szklanki, rozcieńcza osocze i hamuje wydzielanie hormonu antydiuretycznego ADH, którego zadanie polega na zawracaniu wody z moczu, czyli chroni organizm przed odwodnieniem.


WODA A ZDROWIE

Jaką wodę wybrać i ile jej pić -informacji na ten temat udzielił nam lekarz internista dr Bogusław Skórka: - Zapotrzebowanie na wodę zależy od klimatu, rodzaju pracy, aktywności ruchowej, ilości spożywanych posiłków, ale także wieku i stanu zdrowia. Przyjmuje się, że jest to około dwóch litrów płynów dziennie, z czego większość (1,5l) powinna stanowić woda mineralna. W czasie upałów oraz wysiłku fizycznego te ilości powinny znacznie wzrosnąć.

Kobiety powinny wypijać znacznie więcej wody w okresie odchudzania, ciąży i karmienia piersią - mówi dr Skórka. -Matki karmiące powinny zwiększyć ilość spożywanej wody nawet do jednego litra powyżej dziennej ilości zalecanej dla kobiet tzn powinny wypijać około trzech litrów wody dziennie.

Powszechnie sądzi się, że tylko w lecie należy kontrolować ilości spożytej wody. Rzeczywiście, z potem tracimy wiele ważnych składników i powinniśmy znacznie częściej sięgać po wodę - najlepiej wysoko zmi-neralizowaną. Kiedy w gorące dni pijemy nisko zmineralizo-waną lub źródlaną, rozcieńczamy elektrolity, co powoduję osłabienie organizmu. Staje się to szczególnie niebezpieczne podczas intensywnego wysiłku fizycznego i może, w skrajnych przypadkach, doprowadzić nawet do śmierci.

Większość z nas zapomina jednak, że w zimie, zwłaszcza w czasie mrozów, zapotrzebowanie na wodę wzrasta podobnie jak latem. Oczywiście wtedy zalecane jest picie wody w temperaturze pokojowej, kupowanej w mniejszych butelkach tak, by nie zdążyły się rozwinąć w niej bakterie. Wodę najlepiej pić małymi porcjami po 100-150 ml. Popularne jest to, że woda nie gazowana jest zdrowsza od gazowanej. Nie jest to prawda. Woda gazowana jest bardzo orzeźwiająca i poprawia samopoczucie. Dzięki obecności dwutlenku węgla obniża się pH wody, co sprawia, że nie rozwijają się w niej bakterie tak szybko jak w nie gazowanej. Lekko gazowana poprawia pracę trzustki.

Przeciwwskazaniem do picia wody gazowanej są zaburzenia trawienia, nadkwasota oraz choroby gardła i strun głosowych - ostrzega dr Skórka. Dużo groźniejszym mitem jest lansowana przez reklamy moda na wodę niskosodową.

Sód jest bardzo ważnym składnikiem. Jego niedobór lub nadmiar mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ten pierwiastek wpływa na gospodarkę wodną organizmu i zapobiega odwodnieniu, dlatego szczególnie w czasie wysiłku fizycznego lub upału warto pić wodę sodową. Co więcej wypicie butelki takiej wody wpływa w bardzo niewielkim stopniu na nasz bilans sodowy. Jedynie chorzy na nadciśnienie, cukrzycę lub serce powinni zrezygnować z wód z wysoką zawartością sodu. Warto zastanowić się, jakie składniki powinna zawierać woda mineralna, by jak najlepiej służyła naszemu zdrowiu. Na pewno powinna zawierać magnez i wapń, których niedobór dotyka wielu z nas. Dobra woda powinna zawierać co najmniej 50 do 150 mg magnezu i powyżej 150 mg wapnia (w proporcji 1:2).

Magnez zapobiega zawałom serca, miażdżycy i przeciwdziała stresowi - mówi dr Skórka. - Natomiast wapń jest głównym budulcem kości, wpływa korzystnie na przemianę materii oraz zapobiega osteoporozie. Innymi istotnymi składnikami są wodorowęglany, które mają duży wpływ na równowagę kwasowo-zasadową. Przynoszą ulgę osobom cierpiącym na nadkwasotę.
Nadmiar wody z dużą ilością wodorowęglanów może jednak zakłócić procesy trawienne. Innymi ważnymi składnikami wód mineralnych są: chlorki i sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo oraz dwutlenek węgla. Oczywiście najlepiej wybierać taką wodę, która w największym stopniu odpowiada zapotrzebowaniom naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że najzdrowsza jest woda mineralna średnio a czasem nawet wysoko zmineralizowana.


WODA A RYNEK

Dziś rynek wód jest podzielony niemal równo między wodę gazowaną i nie gazowaną. Szala sprzedaży jednak konsekwentnie przechyla się w stronę nie gazowanej.
Popyt na wodę butelkowaną rośnie co roku średnio o 8 procent. Jest to wynik ogólnego trendu społecznego na zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. Pomimo prężnego rozwoju tej branży, Polakom nadal wiele brakuje do europejskiej czołówki. Szacuje się, że rocznie Włoch wypija 185 litrów butelkowanej wody, obywatel Niemiec - 115 litrów, podczas gdy przeciętny Polak tylko 30-45 litrów.

Ze względu na skład mineralny, wody można podzielić na:
- niskozmineralizowane - mają do 500 mg rozpuszczonych składników mineralnych w litrze,
- średniozmineralizowane zawierają 500-1500 mg składników mineralnych na litr,
- wysokozmineralizowane - mają powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr.
Mogą zawierać chlorek sodu, wapń i magnez, siarczany, chlorki sodu, wapnia, magnezu i jodki.

O walorach smakowych wody decyduje zawartość oraz proporcje składników mineralnych. Charakterystyczny smak towarzyszy tym, które mają wysokie stężenie poszczególnych kationów bądź anionów. Wyczuwa się w nich najczęściej słonawy lub kwaśny posmak. Wody nisko zmineralizowane są pozbawione wyraźnego smaku, ale pijmy je codziennie - na zdrowie.

Offline

 

#2 2008-06-12 14:09:50

nowicjusz

nowy na forum

Zarejestrowany: 2008-06-12
Posty: 2
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

ja tam popijam 2 litry minimum dziennie,ale koniecznie gazowanej wody najlepiej źródlanej. tylko po treningu wybieram wodę wysokozmineralizowaną i niegazowaną ( jakos wtedy mój organizm nie trawi bąbelków )

Offline

 

#3 2008-06-12 19:31:15

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Pijmy na zdrowie

Masz rację, chociaż jeśli przed treningiem pijesz gazowaną to męczysz bardzo jelita. Wysiłek powoduje szybszą pracę organów wewnętrznych, a więc jeśli jeszcze dodasz do tego gaz to masz cięższą pracę, dlatego czasami boli brzuch.

Offline

 

#4 2008-06-13 17:58:10

nowicjusz

nowy na forum

Zarejestrowany: 2008-06-12
Posty: 2
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

ale za to przeczytałem, ze woda gazowana przyspiesza diureze i przemianę materii? wiecie coś o tym? !! w jakim mechanizmie?

Offline

 

#5 2008-07-07 23:56:21

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Pijmy na zdrowie

Woda gazowna jest nieszkodliwa jeśli jesteś zdrowy - tzn. nie masz problemów w żołdkiem lub wątrobą.

Offline

 

#6 2008-11-19 06:25:58

 PanT

stały użytkownik forum

Skąd: Podkarpacie
Zarejestrowany: 2007-11-19
Posty: 161
Punktów :   
Ile w bicepsie?: 36
Ile w klacie?: 101
Rekord w wyciskaniu?: Nie ma lipy:)
Jaka dieta?: Obecna:)
Staż na siłowni: 19 / 2 lata

Re: Pijmy na zdrowie

Jaka jest wedlug Was najlepsza woda niegazowana ?

Co do tematu osobiście bardzo mi nie smakuje gazowana i nie móglbym tego pić.


Be Proud Of Who You Are.

Offline

 

#7 2008-11-19 19:42:24

step_up

nowy na forum

Zarejestrowany: 2008-11-19
Posty: 4
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

http://bi.gazeta.pl/im/5/3572/z3572455N.jpg

Cała prawda o wodzie

Zimna woda zdrowia doda. Święta racja! Nie mamy tylko pojęcia, która woda jest zdrowa.


Lubię wodę. Piję jej dużo. Wolę gazowaną od niegazowanej, źródlaną od mineralnej. Tylko czy to dobrze? Jaką wodę warto pić? Sprawdzam badania marketingowe i okazuje się, że mój wybór pokrywa się z gustem większości Polaków. Najchętniej wybieramy wodę źródlaną, której nazwa kojarzy się z nieskażoną przyrodą, najlepiej polskich gór (ale to, że Żywiec Zdrój należy do Danone, a Nałęczowianka do Nestlé, nikogo nie obchodzi). Z tych powodów Kropla Beskidu - wymyślona i wprowadzona przed rokiem do sklepów przez Coca-Colę - od razu stała się jedną z najlepiej sprzedających się wód w Polsce. Dziś ma 9 proc. rynku (wartościowo) po Żywcu Zdroju (25 proc.) i Nałęczowiance (11 proc.).

Źródlaną pijemy za często

Czy to dobrze, że pijemy tak dużo wody źródlanej, pytam eksperta ds. żywienia dr Małgorzatę Kozłowską-Wojciechowską z Akademii Medycznej w Warszawie.

- Niedobrze, gdy jest to tylko woda źródlana. Woda tak jak pożywienie powinna dostarczać cennych składników odżywczych. Powinniśmy wycisnąć z niej, co się da - wapń, magnez, potas. Badania amerykańskie dowiodły, że kobiety, które piją dużo wody bogatej w minerały (czyli wodę mineralną), nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu tych pierwiastków w organizmie. Woda źródlana dostarcza ich w niewielkim stopniu.

Jeszcze bardziej krytyczny wobec moich wyborów jest Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego: - Jeśli kupi pani butelkę wody źródlanej i ją wypije, w organizmie nie zostanie nic z pożytecznych składników mineralnych. Z butelki wody mineralnej z dużą zawartością minerałów pozostanie ich odpowiednia ilość. Wody źródlane to wody o śladowej ilości składników mineralnych, a im mniej w wodzie minerałów, tym wartość zdrowotna mniejsza. Ba, woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa. Widziała pani kiedyś rury, którymi płynie woda zdemineralizowana? Są zeżarte od środka. Bo ta woda jest tak chłonna, że zabiera ze sobą wszystko, co się da. Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Przed oczami przepływają mi strugi wypitej na próżno wody, której strumień wpada w rwącą rzekę wody butelkowanej wypijanej przez większość Polaków. A z roku na rok pijemy jej coraz więcej.

Wody coraz więcej

W PRL-u wodę (wyłącznie gazowaną) sprzedawano w musztardówkach z saturatorów albo w szklanych butelkach z naklejką "Woda sodowa".

Lata 90. przyniosły rewolucję - w sklepach pojawiła się woda w plastikowych butelkach, także niegazowana. Od tamtego czasu sprzedaż wody butelkowanej w Polsce stale rośnie. W tej chwili wydajemy już na nią 1,5 mld zł i będziemy wydawać - jak prognozują specjaliści - nawet o 8 proc. rocznie więcej. O ile jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny Kowalski wypijał rocznie 15 litrów takiej wody, o tyle w ubiegłym roku już prawie 50. Przez ostatnie 12 miesięcy sprzedaż wzrosła prawie o 20 proc., choć do Europy nadal nam daleko - statystyczny Francuz pije ok. 120 litrów wody rocznie, Czech ponad 70, a europejscy liderzy - Włosi - ok. 160 litrów.

Dlaczego jednak, mimo że pijemy coraz więcej wody, tak mało o niej wiemy? Dlaczego, zamiast pić wodę wartościową, sięgamy po tę mniej przydatną dla zdrowia? - Wiedza na temat wody butelkowanej jest u nas niedostateczna - tłumaczy Elżbieta Siliwanowicz z Federacji Konsumentów. - Mamy bardzo słabą orientację nie tylko w nazewnictwie, ale i klasyfikacji. Woda źródlana dobrze się nam kojarzy - z czystością i naturą, dlatego tak chętnie ją kupujemy. A że nie widzimy różnicy między źródlaną a mineralną? Bo dla nas woda to woda - każda butelkowana jest mineralna.



Nie każda woda dla każdego

A przecież woda wodzie nierówna. Co jednemu służy, innemu może zaszkodzić. Jeśli ktoś choruje na nadciśnienie, cukrzycę albo na serce, powinien wystrzegać się wody z dużą zawartością sodu (zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie). Wody lecznicze nie nadają się do beztroskiego popijania bez kontroli lekarza (zawarte w nich minerały można przedawkować).

A jaką wodę powinien pić ktoś taki jak ja - zdrowy i średnio aktywny? - Najlepiej naturalną wodę mineralną średniozmineralizowaną - mówi dr Kozłowska-Wojciechowska. Taka woda ma już sporo minerałów i niezbyt dużo sodu. Warto sprawdzić też zawartość wapnia - to pierwiastek, którego ciągle brakuje w organizmach Polaków, a można go uzupełnić wraz z wodą.

- Gazowaną czy niegazowaną? - dopytuję. - To raczej kwestia gustu niż zdrowia - tłumaczy dr Kozłowska-Wojciechowska. Jedynie przy dolegliwościach gastrycznych woda gazowana może powodować dyskomfort. Wodę z bąbelkami warto za to pić po wysiłku, bo m.in. nasila wytwarzanie moczu, z którym wydalane są toksyny. Nie powinniśmy podawać jej dzieciom, gdyż piją dość łapczywie, a duża ilość zebranego w żołądku gazu jest dla nich szkodliwa.

Magnez - król życia

- Zwracałbym też uwagę na zawartość magnezu - dodaje Tadeusz Wojtaszek. Dlaczego? Bo magnez to król życia, bodaj najcenniejszy dla zdrowia pierwiastek, a ciągle nam go brakuje. W każdej sekundzie w każdej z komórek naszego ciała zachodzi 600 reakcji chemicznych. Magnez bierze udział w 300 z nich. Wody z Beskidu Sądeckiego, zwłaszcza z rejonu Muszyny i Piwnicznej, z Doliny Kłodzkiej oraz z Kujaw zawierają w jednym litrze 100-200 mg magnezu. W ulotce reklamowej renomowanej francuskiej wody mineralnej, która w jednym litrze ma tylko 6 mg magnezu, 10,4 mg wapnia i w sumie 110 mg wszystkich składników mineralnych, można przeczytać, że jest zalecana dla sportowców oraz innych osób "przed, podczas i po wysiłku fizycznym". Tylko po co ją pić, i to za duże pieniądze, kiedy zwykła deszczówka ma czasem nawet do 60 mg składników mineralnych w jednym litrze!

Czy Nałęczowianka jest mineralna?

Uzbrojona w tę wiedzę idę na rekonesans do supermarketu. Sprawdzam na butelkach mineralizację wód. Rzeczywiście są takie, które zawierają niecałe 200 miligramów składników mineralnych w litrze, i takie, które mają przeszło 2 tys. To i tak nic, bo woda lecznicza Zuber zawiera 23 tys. mg składników mineralnych w litrze!

Specjaliści zgodni są co do tego, że oddziaływanie wody na organizm zależy od stężenia soli rozpuszczonych w wodzie - co najmniej 1000 mg/l - lub określonego stężenia przynajmniej jednego z cennych dla zdrowia składników, np. magnezu (od 50 mg w litrze), wapnia (powyżej 150 mg), wodorowęglanów (powyżej 600 w litrze). Sprawdzam moją ulubioną Nałęczowiankę (naturalna woda mineralna średniozmineralizowana) - ma 709 mg składników mineralnych w litrze, w tym 23 mg magnezu, 114 mg wapnia, 488 mg wodorowęglanów. Chyba trochę mało. Tylko dlaczego na etykiecie widnieje napis "mineralna". - W klasyfikacji wód butelkowanych panuje bałagan. Nie wszystkie wody zaklasyfikowane jako mineralne mają te cenne składniki w ilościach oddziałujących na nasze zdrowie - tłumaczy Tadeusz Wojtaszek. - Podział wód na niskozmineralizowane (poniżej 500 mg składników mineralnych/l), średniozmineraliowane (500-1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l) może być mylący, bo nie charakteryzuje oddziaływania wody na organizm człowieka. Inne ma znaczenie w 1 litrze 50 mg magnezu, a inne 1000 mg wodorowęglanów, chociaż wielkości te mogą zaważyć na zakwalifikowaniu pierwszej wody do wody niskozmineralizowanej, a w drugim przypadku - do wysokozmineralizowanej. W Polsce wytwarza się kilkaset wód butelkowanych, z czego tylko ok. 30 prawdziwych wód mineralnych - dodaje Tadeusz Wojtaszek.


Czy Żywiec nadaje się dla matek?

Na dobrze eksponowanej półce pyszni się lider sprzedaży wśród wód butelkowanych w Polsce - Żywiec Zdrój. "Krystaliczna górska woda źródlana" - czytam na etykiecie. "Suma składników mineralnych 174,4 mg w litrze". Czyli bardzo mało. Na butelce napis: "Produkt polecany przez Instytut Matki i Dziecka w żywieniu niemowląt", co znaczy tylko tyle, że woda Żywiec Zdrój świetnie nadaje się do rozcieńczania soczków i gotowania zupek dla niemowląt do szóstego miesiąca życia, bo maluchy z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały. Tego wyjaśnienia już na butelce nie ma. Za to jest zdjęcie młodej kobiety z malutkim dzieckiem na ręku, które natychmiast przypomina mi pobyty na oddziale położniczym w jednym z warszawskich szpitali. Nie było łóżka, przy którym nie stałaby butelka wody Żywiec. Przez przeszło pięć lat (tyle trwały w sumie moje trzy ciąże i karmienia piersią) wypiłam jej hektolitry. Piły ją też wszystkie moje ciężarne i karmiące koleżanki. Wszystkie, nie doczytawszy i nie zrozumiawszy najwyraźniej napisu na etykiecie, uznałyśmy, że skoro poleca ją IMiD, to najlepsza woda dla ciężarnych i karmiących. Tym bardziej że przez lata na butelce wody Żywiec widniało logo Instytutu.

Tymczasem - jak pisał prof. Światosław Ziemlański, wieloletni szef Instytutu Żywności i Żywienia: "Przeciętne dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń wynosi od 800 do 1200 mg. Zwiększa się ono u kobiet w czasie ciąży i karmienia oraz u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Głównym źródłem tego pierwiastka są produkty mleczne, ale i tak jego niedobór w przeciętnej diecie w Polsce dochodzi do 1/3 dziennego zapotrzebowania. Dlatego ważnym składnikiem pożywienia dostarczającym wapń dla organizmu mogą być wody mineralne mające w jednym litrze co najmniej 150 mg tego składnika mineralnego". A Żywiec zawiera zaledwie 27,73 mg wapnia w litrze!

O to, jaką wodę powinny pić młode matki, pytam dr Małgorzatę Kozłowską-Wojciechowską. - Zdecydowanie wodę mineralną, a nie źródlaną. Mineralną średniozmineralizowaną lub wysokozmineralizowaną, czyli bogatą w minerały, w tym magnez i wapń, bo macierzyństwo to czas ogromnego zapotrzebowania na te składniki. Woda źródlana zawiera ich zdecydowanie za mało, a ponadto nie musi mieć ich stale w tych samych ilościach - tłumaczy dr Kozłowska-Wojciechowska.

W sprawie kobiety z dzieckiem na butelce dzwonię też do dr Krystyny Latour z Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny, który zajmuje się "badaniem składu chemicznego wód butelkowanych z uwzględnieniem wszystkich podstawowych składników decydujących o ogólnej mineralizacji wody i jej walorach odżywczych lub dietetycznych".

- Rzeczywiście, ta informacja może być myląca, zwrócę na to uwagę producentowi.

Czy Kropla Beskidu jest godna polecenia?

Na butelce Kropli Beskidu (naturalna woda źródlana, zawartość minerałów 369 mg w litrze) czytam i oczom nie wierzę: "Jedyna woda polecana przez Państwowy Zakład Higieny". I jeszcze na stronie internetowej: "Kropla Beskidu to pierwsza w Polsce woda rekomendowana przez Państwowy Zakład Higieny - instytucję uznawaną przez polskich konsumentów za najbardziej wiarygodną i w najwyższym stopniu gwarantującą jakość produktu. Rekomendacja ta wynika z wysokiej oceny wody w źródle w Tyliczu, spełnienia dodatkowych wymagań PZH oraz cyklicznie przeprowadzanych audytów wydobycia i butelkowania Kropli Beskidu".

Świetnie. Tylko jak instytucja państwowa, która zajmuje się oceną jakości wód butelkowanych, może polecać jedną z nich? To właściwie tak, jakby np. Urząd Regulacji Telekomunikacji polecał jedną z sieci telefonii komórkowych. Nie jest tajemnicą, że duże firmy zrobią wszystko, by dobrze sprzedać swój produkt. Ciekawe, co skłoniło Państwowy Zakład Higieny do wydania rekomendacji akurat wodzie produkowanej przez Coca-Colę?

Offline

 

#8 2008-11-19 21:46:02

Daria

nowy na forum

Zarejestrowany: 2007-06-18
Posty: 15
Punktów :   

Offline

 

#9 2017-12-14 11:29:26

fit_Alex

nowy na forum

Zarejestrowany: 2016-12-09
Posty: 12
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

W moim przypadku jest to głownie woda mineralna, raczej lekko-gazowana. Często dodaję do niej cytrynę albo limonkę, rzadziej pomarańcza. Latem lubię dorzucić sobie mięty, bo fajnie orzeźwia. Nigdy nie liczę ile jej wypijam w ciągu dnia, ale dodatkowo piję dużo zielonej herbaty, praktycznie do wszystkich posiłków.

Offline

 

#10 2017-12-16 14:35:56

AmyBLACK

nowy na forum

Zarejestrowany: 2017-12-13
Posty: 12
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

Pić należy przede wszystkim wodę, najlepiej źródlaną. Oczywiście pamiętajmy również o sokach, zwłaszcza naturalnych, których produkcją możemy zająć się samodzielnie. W żadnym wypadku nie jest wskazany alkohol, choć pewnie pojawią się różne zdania na ten temat. Picie ziół pod każdą postacią to co zrozumiałe, kojący wpływ na nasz organizm.


Nakręcona sprężyna czasu stopniowo się rozpręży, moment stanie się nieograniczenie bliski zeru, wkrótce kółka zębate przestaną się poruszać i wskazówki zatrzymają się w pewnej pozycji.

Offline

 

#11 2019-02-26 13:12:39

Nika

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2018-10-23
Posty: 96
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

Na pewno jakość wody jaką pijemy i jakiej używamy do przygotowywania posiłków też ma znaczenie. Ja do tej pory kupowałam mineralną zawsze- po zgrzewce, pojedynczo się nie opłaca. Zainteresowała mnie jednak alternatywa, chodzi o takie dystrybutory http://www.aquamo.com.pl/  do domowego użytku. Przynajmniej człowiek ma z głowy taszczenie zgrzewek ze sklepów, dostawa wody jest zapewniana prosto do domu.  W sumie ciekawa rzecz.  Druga sprawa ilość- mawia się że 2 l dzienne. To zależy moim zdaniem, bo sięgamy też po inne napoje. Podaż płynów też trzeba dostosować do aktywności fizycznej.

Offline

 

#12 2021-07-24 18:12:31

amelkaa

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2019-01-09
Posty: 46
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

Tak... Powinniśmy spożywać jak najwięcej wody i to przede wszystkim tą, którą mamy praktycznie pod nosem. Nikt oczywiście nie mówi, aby pić tak prosto z kranu, bo trzeba taką wodę jeszcze przefiltrować. Ale teraz jest masa najróżniejszych produktów do jej oczyszczania, zobaczcie przykładowo tutaj https://www.filtrybb.pl/systemy-odwroco … ust-m.html - jest z czego wybierać.

Offline

 

#13 2021-08-21 17:54:49

jerry88

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2021-04-07
Posty: 39
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

Tak oczyszczanie wody jest bardzo ważnym aspektem... Tak samo jak nawet oczyszczanie instalacji wodnych- wszystko to, jakby nie było wpływa potem na jakość naszego "napoju". Firmy takie, jak https://www.hydrochemia.pl/czyszczenie- … nstalacji/ dbają o wszelkie kwestie związane z takimi działaniami, także jakby co do nich zawsze można się zgłosić.

Offline

 

#14 2024-03-19 17:23:23

franceska

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2023-11-12
Posty: 32
Punktów :   

Re: Pijmy na zdrowie

Ja jeszcze  tutaj  dodałabym  co nieco o wodzie  alkaicznej  https://ideau.pl   -  po którą warto  sięgnąć ze  względu na jej właściwości  prozdrowotne. Nie wiem czy wiecie, ale  ta woda  pobudza  metabolizm, korzystnie  wpływa  również na  odkwaszanie organizmu, czy  lepiej też dotlenia krew.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz https://lukaszsurma.pl/ Hoteles Gerlos tłumaczenia angielski