Forum kulturystyczne. Dieta, siłownia, zdrowie, porady

Forum otwarte dla każdego


#1 2006-09-05 12:49:55

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Kreatyna

Kreatyna

Kreatyna jest substancją, której niewielkie ilości są przechowywane w komórkach mięśni, a która po związaniu się z fosforanem ma za zadanie, powiedzmy, pełnienia funkcji akumulatora zapewniającego dostawy wysokoenergetycznego fosforanu, którym jest trójfosforan adenozyny (ATP). Kiedy ATP uwalnia swoje wysokoenergetyczne grupy fosforanowe, aby dostarczyć energii przy skurczach mięśni oraz staje się dwufosforanem adenozyny (ADP), wówczas fosforan kreatyny (CP) jest w stanie "podarować" swoją cząsteczkę fosforanową dla ADP, aby uległa ona refosforyzacji, czyli aby ADP zmieniło się w ATP.

Fosforan kreatyny (CP) sam nie dostarcza energii. To, co on robi, polega na spowodowaniu prostej, jednostopniowej reakcji, polegającej na odbudowie poziomu ATP. CP jest substancją, która jest przede wszystkim odpowiedzialna za utrzymanie poziomu energii na 25-30 sekund ćwiczenia o wysokiej intensywności. Pomimo że potencjał kreatyny jako dostawcy wielkiej ilości energii jest ograniczony (większość energii potrzebnej do treningów kulturystycznych jest dostarczana przez glikogen mięśniowy), badania wykazały, że pełni ona bardzo istotną rolę w ćwiczeniach o wysokiej dynamice i użyciu siły, mających za zadanie podniesienie zawartości suchej masy mięśniowej w organizmie.

Zasadniczo tym, co kreatyna oferuje kulturystom, szczególnie jeśli jest przyjmowana w zwiększonych ilościach jako suplement, jest większa ilość energii w przypadku długich, bardzo intensywnych treningów oraz ułatwienie procesu odzyskiwania sił. Jak stwierdził dr Paul Greenhaff, który podjął pionierskie badania nad kreatyną na Wydziale Fizjologii i Farmakologii w University Medical School w Nottingham w Anglii: "Kreatyna nie powinna być postrzegana jako jeszcze jeden nęcący (fałszywy) dodatek. Jej spożycie jest źródłem natychmiastowej, zdecydowanej poprawy wydajności (osiągów) u sportowców uprawiających dynamiczne rodzaje sportu. Na dłuższą metę kreatyna być może pozwoli sportowcom trenować bez odczuwania zmęczenia przy poziomie intensywności przewyższającym ten do którego są przyzwyczajeni obecnie. Dla samych tych powodów uzupełniające przyjmowanie kreatyny powinno być postrzegane jako znaczący rozwój w dziedzinie odżywiania sportowego (diety)."

Ponieważ kulturystyka angażuje wysiłek o wysokiej intensywności, dla ludzi uprawiających ten sport istotne jest zapewnienie pełnych zapasów kreatyny. Niektóre najbardziej efektywne metody wykorzystania kreatyny polegają na spożywaniu 10-20 gram kreatyny dziennie przez okres 5-7 dni, aby uzyskać poziom nasycenia mięśni kreatyną.

Badania ukazują, że ciało może utrzymywać poziom ergogeniczny (zwiększający pracę) kreatyny w mięśniach przy dawce 5g dziennie. Ogólne zalecenia sugerują, aby kreatyna była przyjmowana przed treningiem, aczkolwiek niektórzy naukowcy i trenerzy twierdzą, że powinno się przyjmować kreatynę zarówno przed, jak i po treningu w celu optymalnego przywrócenia zapasów energii mięśni. Ze względu na oszczędność, można przyjmować 10 g kreatyny dziennie przez pięć dni, następnie 5 gram dziennie przez 10-15 dni, po czym zaprzestać przyjmowania przez 10 dni, kiedy zmniejszasz intensywność i wielkość treningu.

Rozwój mięśni i siły
Aby nastąpił skurcz mięśnia, niezbędna jest energia. Właściwie każda reakcja chemiczna i każde działanie fizyczne jej wymaga. Źródłem energii jest związek o nazwie adenozynotrójfosforan, w skrócie ATP. W naszych mięśniach przechowywane są tylko ograniczone ilości ATP, toteż zasoby tej substancji muszą być stale odnawiane. Na tym właśnie polega metabolizm, czyli przemiana materii: żywność - węglowodany, tłuszcze i białka (zwłaszcza podczas intensywnego treningu) rozkładane są na cząstki, z których powstaje ATP źródło energii dla wszystkich funkcji organizmu. ATP odnawiane jest stale podczas naszych codziennych działań. Powstaje przede wszystkim z rozkładu tłuszczów. Jednakże "normalny" metabolizm oparty na tym mechanizmie nie wystarcza do odtwarzania ATP podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Kiedy poziom ATP w organizmie zaczyna się obniżać, tak jak dzieje się to podczas biegu sprinterskiego na 100 m, gdzie po 60 metrach prędkość zawodnika spada, jego zasoby początkowo odbudowywane są w prostej reakcji z udziałem związku zwanego fosforanem kreatyny (CP). CP jest najważniejszą, ale nie jedyną substancją, z której odtwarza się ATP podczas wysiłku fizycznego trwającego około 25 sek. Jeśli trwa on dłużej, źródłem ATP stają się węglowodany i tłuszcze. Kreatyna odgrywa istotną rolę w regeneracji mięśni po wysiłku także z innych powodów. Stwierdzono bowiem niedawno, że substancja ta oraz fosforan kreatyny biorą udział w jeszcze innych procesach anabolicznych i antykatabolicznych. Uczeni zauważyli, że zwiększenie zasobów kreatyny w mięśniach stymuluje jeden z procesów anabolicznych, a mianowicie syntezę białek we włóknach kurczliwych (miofybrylach). Dlatego też kreatyna wchodzi w skład wielu odżywek dla sportowców. Co więcej, badania nad sterydami anabolicznymi wykazują, że powodują one rozrastanie się tkanki mięśni właśnie poprzez podwyższanie w organizmie poziomu tej substancji.

Oprócz tego stwierdzono, że wpływając na zasoby glutaminy w mięśniach, kreatyna oraz jej fosforan mogą ograniczać procesy rozkładania się białek. Istnieje bowiem bezpośredni związek między metabolizmem białek w mięśniach i zasobami glutaminy. Glutamina, jeśli jej poziom w mięśniach jest właściwy, umożliwia, a jednocześnie stymuluje syntezę białek nonmiofybrillicznych. Jeśli zasoby jej w mięśniach obniżają się, procesy rozpadu białek ulegają przyspieszeniu. A zatem wszystko, co wpływa na poziom glutaminy w mięśniach, wpływa także na procesy przemiany białek w mięśniach.

Reakcje chemiczne z udziałem glutaminy związane są ściśle z ogólnym bilansem energetycznym w komórce mięśniowej. Kiedy poziom energii w komórce spada, rozpoczynają się procesy tworzenia amoniaku. Wzrost poziomu amoniaku powoduje intensyfikację procesów rozpadu glutaminy, co z kolei przyspiesza rozkład białek.

Warto zapamiętać, że zwiększanie w mięśniach zasobów kreatyny i fosforanu kreatyny wpływa korzystnie na poziom białek zarówno we włóknach kurczliwych, jak i niekurczliwych oraz powstrzymuje procesy ich rozkładu. Wydaje się, że kreatyna jako składnik odżywek nie jest przeznaczona dla sportowców podejmujących wysiłek krótkotrwały (np. dla sprinterów). Jest raczej wskazana podczas regeneracji oraz w tych dziedzinach, które opierają się na rozwoju mięśni i siły.

KREATYNA - jest jedyną dozwoloną w sporcie wyczynowym substancją zwiększającą i przedłużającą wytrzymałość mięśni. KREATYNA - magazynuje w komórkach mięśnia bogate w energię grupy fosfatowe. Gdy następuje zmęczenie mięśnia, dostarcza zmagazynowaną energię i uzupełnia ją. Jest to szczególnie zauważalne podczas krótkich, maksymalnych wysiłków, tzw. "rush" (nadobroty). Utrzymywanie odpowiedniego poziomu KREATYNY w organizmie zwiększa efektywność pracy mięśni, zwiększając tym samym wydolność organizmu i odporność na zmęczenie.

- występuje naturalnie w organizmie, ale ulega wydzielaniu przy cięższych wysiłkach fizycznych, dlatego też polecana jest sportowcom oraz wszystkim osobom obciążonym wykonywaniem dużych wysiłków fizycznych

UWAGA :

KREATYNA - jest niezmiernie wrażliwa na wilgoć, pod wpływem której rozkłada się na kreatyninę, która jest zupełnie bezskuteczna

KREATYNA 100% w proszku 120g lub 500g

Stosowana w fazie uderzeniowej tzn. w momencie kiedy chcemy utworzyć rezerwę kreatyny w organizmie co wiąże się z przyjęciem większej dawki. Postać proszku umożliwia rozpuszczanie dawki w mleku, soku lub innym napoju.

DAWKOWANIE :

20 g dziennie (4 x 5 g) przez 3-6 dni
KREATYNA 80 tabletek x 500 mg

Stosowana w fazie podtrzymującej tzn. w momencie kiedy chcemy utrzymać dany poziom kreatyny przez dłuższy czas. Postać tabletek ułatwia dozowanie i lepiej chroni KREATYNĘ przed niszczącym wpływem powietrza i wilgoci.
DAWKOWANIE

2 - 4 tabletki dziennie w zależności od intensywności treningów

Offline

 

#2 2006-09-15 23:54:52

marcin1984

częsty bywalec

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-09-13
Posty: 41
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

jaka ilośc wody dziennie do kreatyny?

Offline

 

#3 2006-09-15 23:55:51

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

ok 5 litrów wystarczy

Offline

 

#4 2006-09-15 23:59:32

marcin1984

częsty bywalec

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-09-13
Posty: 41
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

to i tak dużo:( a słyszałem że nie wolno piś kawy to prawda? Jak to wogóle jest?

Offline

 

#5 2006-09-16 00:04:46

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

Odradzam picia kawy,coca coli, pepsi  i wszystkiego co zawiera kofeinę! Jeśli chcesz mieć dobre rezultaty po kreatynie to odstaw te wszsytkie napoje a zastąp bardzie naturalnymi napojami! Soki, kompoty,woda to powinno być spożywane na czas zażywania kreatyny.

Offline

 

#6 2006-09-16 00:07:18

marcin1984

częsty bywalec

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-09-13
Posty: 41
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

Jaki jest powód? Co kofeina robi z kreatyną?

Offline

 

#7 2006-09-16 00:12:19

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Kreatyna

to artykuł który odpowie Ci na pytanie...


'Kofeina przeciwdziała ergogenicznemu działaniu podawanej kreatyny' - poroownywało wpływ doustnie podawanej kreatyny oraz kreatyny w połączeniu z kofeiną na poziom fosfokreatyny mięśniowej oraz na uzyskiwane osiągnięcia

test przeprowadzono na groopie 9 mężczyzn - wszystkim podawano (0.5 g/kg dziennie), części z nich dodatkowo 5mg/kg kofeiny dziennie; przed i po podawaniu wymienionych soobstancji dokonano spektroskopii rezonansem magnetycznym (spektroskopia MR) mięśnia brzuchatego łydki oraz testu dynamometrem izokinetycznym określającego maksymalne przestankowe zmęczenie podczas wykonywania ćwiczeń prostownika kolana

wnioski:

- po 3 roożnych typach ćwiczeń koncentracja atp pozostała taka sama
- kreatyna i kreatyna z kofeina zwiększyły koncentrację fosfokreatyny o 4 do 6%
- dynamiczny moment siły był zwiększony o 10-23% w przypadku podawania samej kreatyny (najbardziej znaczący po 2 min. od zakończenia ćwiczeń), lecz w przypadku połączenia jej z kofeiną nie zmienił się

wynika z tego, że wspomaganie się kreatyną zwiększa koncentracje fosfokreatyny w mięśniach i wywiera wpływ na osiągnięcia; w przypadku wprowadzenia kofeiny, efekt ergogeniczny całkowicie zanika


inne badania dotyczyły interakcji pomiędzy kreatyna a kofeina i ich wpływu na rozlooźnienie mięśni

w czasie testu mierzono maxymalny moment siły (Tmax), czas skoorczu (CT) wahający się od 0.25 do 0.75 Tmax i czas rozlooźnienia (RT) oscyloojący od 0.75 do 0.25 Tmax
test polegał na wykonywaniu ćwiczenia składającego się z 30 przerywanych skoorczoow mięśniowych (2 sek stymoolacji, 2 sek przerwy) mięśnia czworogłowego uda uzyskanych dzięki stymoolacji elektrycznej
test miał miejsce przed i po podaniu kreatyny (4 x 5g/dzien, 4 dni), krootkoterminowej podaży kofeiny (5mg/kg/1 x dzien., 3 dni), kreatyny w połączeniu z kofeiną, ostrej podaży kofeiny (5mg/mg) bądź placebo
w poroownaniu do placebo, kreatyna skroociła RT o ok.5%; kofeina natomiast podziałała przeciwstawnie - zwiększyła RT o ok. 10%, w szczegoolności, gdy RT wzrastało z powodu zmęczenia; jeśli chodzi o działanie dwooch pozostałych - nie odnotowano znaczących zmian;
Tmax i CT pozostały podobne

wniosek: podawanie kreatyny przez 3 dni przyczyniło się do przedłoożenia RT mięśni, a ze względu na takie działanie skroocenie RT dzięki podawaniu kreatyny mija się z celem

Offline

 

#8 2006-10-01 14:47:23

Kargul1000

nowy na forum

Zarejestrowany: 2006-10-01
Posty: 2
Punktów :   

Re: Kreatyna

nie ma nic leprzego jak tylko estry kreatyny i to jeszcze sprowadzone z USA. Normalnie w polsce sie czegoś takiego nie dostanie , A szkoda:(((((((((((((

Offline

 

#9 2006-10-11 15:26:59

młody43

nowy na forum

Skąd: AMATOR
Zarejestrowany: 2006-09-10
Posty: 16
Punktów :   

Re: Kreatyna

ja myśle że i Polska kreatyna jest dobra tylko trzeba ją brać z głową i według pewnych zasad

Offline

 

#10 2007-03-29 20:37:11

dzob

nowy na forum

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 9
Punktów :   

Re: Kreatyna

jak niema estrów jak są!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mojtrening.pun.pl