Forum kulturystyczne. Dieta, siłownia, zdrowie, porady

Forum otwarte dla każdego

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-01-20 17:51:41

freshbynature

Moderator

801022
Zarejestrowany: 2008-11-15
Posty: 121
Punktów :   

Żeń-szeń syberyjski

Historia i botanika.

Przed około 50 laty sowieccy uczeni rozpoczęli systematyczne, botaniczne badania ogromnych, zalesionych połaci kraju – tajgi. Dzięki wskazówkom leśników naukowcy skierowali swe badania w kierunku Eleutherococcus senticosus (Żeń-szeń syberyjski), rośliny, poszukiwanej i wygrzebywanej nagminnie przez jelenie.

Eleutherococcus senticosus to krzak o wysokości 2 do 3 metrów, rzadko dochodzący do 7 metrów. Łacińska nazwa „senticosus” znaczy kolczasta, bo łodygi tej rośliny pokryte są 5 milimetrowymi, iglastymi kolcami. Zębate, zrośnięte liście są pięcioklapowe. Z małych, żółtych (żeńskie) lub niebiesko-fioletowych (męskie) kwiatów powstają w okolicach od września do października, czarne podobne do jagód owoce o gładkiej powierzchni.

Jako lek wykorzystywane są wysuszone, podziemne części rośliny, które zbierane są od połowy września i pochodzą z dzikich źródeł roślinnych w Rosji. Roślina ta występuje także w Korei, Japonii, i w północnych prowincjach Chin. Wysuszone i rozdrobnione korzenie i części drewniane wykorzystywane są w produkcji ekstraktów. Po obszernych badaniach przeprowadzonych w 1962 roku w Związku Radzieckim zakwalifikowano płynny ekstrakt z korzenia Eleutherococcus jako lek. Była to całkowita nowość, bowiem poziom wiadomości o tej roślinie był w rosyjskiej medycynie do tamtego momentu bardzo niski.




Właściwości farmakologiczne

Składniki Żeń-szenia syberyjskiego wykazują cały rząd właściwości farmakologicznych, które doskonale uzupełniają się w zastosowaniu rośliny jako lek.

Właściwości immomodulujące.

Wiele badań naukowych wykazało skuteczność Żeń-szenia orientalnego jako immumodulatora. Stwierdzono przy tym następujące efekty In-vitro i In-vivo:

Podwyższenie aktywności fagocytozy i pobudzanie komórek immunokompetentnych (limfocyty T, limfocyty B).
Aktywowanie produkcji i uwalniania cytokin, jak na przykład przyrost IL 6 syntezy interferonu, na przykład gamma-interferonu poprzez limfocyty.


Żeń-szeń syberyjski – aktywny doradca

W informacjach o stosowaniu dostępnych w Niemczech środków leczniczych wyprodukowanych na bazie Żeń-szenia orientalnego, w zastosowaniach znajdziemy między innymi sformułowanie: „tonik wzmacniający do stosowania przy: uczuciu znużenia i osłabienia, przy obniżonej sprawności i koncentracji jak też w okresach rekonwalescencji”. Tak więc zgodnie z badaniami naukowymi potwierdzone zostają liczne obszary zastosowania tej rośliny leczniczej.

Często konsument przeszukuje aptekę, bo chce kupić preparat, który w okresie rekonwalescencji „postawi go szybciej na nogi”. Lub wspomoże go w przezwyciężeniu stresu i codziennych problemów zdrowotnych. Także seniorzy nieraz pytają o środek, który pomoże im zachować słabnące siły fizyczne i duchowe. Wspomniane wyżej toniki są częstymi prezentami podczas odwiedzin w szpitalu lub z okazji świąt Bożego Narodzenia. W aptekach sprzedaje się często środki farmakologicznie wątpliwe, za to często reklamowane. Biorąc pod uwagę naukowe badania, tonik z Żeń-szenia syberyjskiego jest właściwym tego rodzaju środkiem.

Wskazówki dawkowania

Osoby o osłabionej odporności, zwłaszcza starsze, lub osoby narażone na stres, otrzymują preparat na początku lub na krótko przed rozpoczęciem okresu przeziębień, jako kurację. W Niemczech dostępne są jako leki odpowiednie roztwory i drażetki (Eleu-Kokk®). Kuracja oznacza przyjmowanie Żeń-szenia orientalnego do 3 miesięcy, przy czym nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów. Z obserwacji można wywnioskować, że pierwsze efekty pojawiają się po około tygodniu. Po zakończeniu kuracji należy przerwać stosowanie produktu na około 2 miesiące.

Z powodu niewystarczających badań, fitofarmaceutyki z tej rośliny, mogą być podawane w okresach ciąży i karmienia piersią tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Jako skutek uboczny stosowania wielu środków wymieniana jest hipertonia. W instrukcji użytkowania Eleu-Kokk brakuje takiej informacji, gdyż nie ma dowodów na to, że preparat wywołuje nadciśnienie. Przy chorobach autoimmunologicznych zaleca się także wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Przykłady zastosowania Żeń-szenia syberyjskiego.

kulturystyka i sporty siłowe
Profilaktyka i terapia przeziębień
Łagodzenie skutków stresu takich jak: nerwowość, wewnętrzny niepokój i osłabienie koncentracji
Podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach
Łagodzenie zaburzeń snu wywołanych stresem
Dla wzmocnienia sprawności duchowej i fizycznej
U chorych na raka dla złagodzenia skutków chemioterapii i naświetlania.

Zażywam żeń-szenia raz w roku kiedy mamy okres zimowy bo własnie wtedy nasze organizmy potrzebuja jakiegoś zewnętrznego "kopa"


Artykuł zamieszczony na http://poradnikkulturysty.blox.pl

Offline

 

#2 2009-01-20 21:33:13

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Żeń-szeń syberyjski

Znów kolejny ciekawy artykuł

Mam prośbę abyś polecił cos na refluks bo to dosyc popularne schorzenie - co może pomóc? czy da się to wyleczyć i co stosowac na złagodzenie dolegliwości... z góry dziękuję

Offline

 

#3 2009-01-21 09:16:40

freshbynature

Moderator

801022
Zarejestrowany: 2008-11-15
Posty: 121
Punktów :   

Re: Żeń-szeń syberyjski

Moja wiedza w tym zakresie jest mała ale kilka przydatnych wskazówek moge Ci podać (jeden znajomy cierpi na ta dolegliwość i moja teoria jest taka że jedną z przyczyn jest stosowanie przez długi czas diety bogatej w przetworzone produkty- napoje gazowane,fast-food,tłuszcze rafinowane itp. dużą role odgrywają też czynniki genetyczne). Na początek polecałbym Ci wypijanie trzech szkalneczek naparu z dziurawca ( kup forme sypana , wsyp do metalowego garnuszka i gotuj na pelnym ogniu około 5 min ,odstaw przykryj- pij po posiłkach) Nie stosuj mięty ona nasila działanie zgagi ( duzo ludzi błędnie sądzi że jest odwrotnie i za żadne skarby nie dają sie przekonać :-))Mięso,twarogi doprawiaj imbirem on także powinien pomóc. Możesz spróbowac miodoterapii. Do szklanki wody dodajesz 2 łyżeczki miodu i kilka kropel soku z cytryny ,przykrywasz spodkiem odstawiasz na noc (wymieszać) Pijesz z rana na pusty żołądek (miód musi byc porządnej jakości nie takie tam twory z marketu po 5 zł za 0,5 l słoik :-))


Napisz po miesiącu czy cos się złagodziło (systematyka jest tu kluczem do sukcesu)


Artykuł zamieszczony na http://poradnikkulturysty.blox.pl

Offline

 

#4 2009-01-21 16:23:19

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Żeń-szeń syberyjski

Ok, dzięki za rady:)

Offline

 

#5 2009-01-21 16:40:59

freshbynature

Moderator

801022
Zarejestrowany: 2008-11-15
Posty: 121
Punktów :   

Re: Żeń-szeń syberyjski

oby się przydały


Artykuł zamieszczony na http://poradnikkulturysty.blox.pl

Offline

 

#6 2009-01-21 17:15:32

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Re: Żeń-szeń syberyjski

Narazie ograniczyłem o 90% smażone potrawy oraz słodycze. Skupiem sie wyłącznie na białku, węglowodany tylko rano w znacznej ilości. Posiłków ok 6 dziennie z czego dwa obfite - rano i popołudniu. Owoce i woda miceralna niegazowana - codzienność:)

Offline

 

#7 2013-09-05 13:14:36

 ferdek

nowy na forum

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2013-09-05
Posty: 9
Punktów :   
Staż na siłowni: 3 lata
WWW

Re: Żeń-szeń syberyjski

Stosowałem kiedyś tabletki z żeńszeniem i witaminami. Świetnie pobudzały, rano sprawdzały się lepiej niż kawa.


Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
worldhotels worldhotels akupunktura poznań tłumaczenia angielski