#1 2008-12-21 06:49:10

freshbynature

Moderator

801022
Zarejestrowany: 2008-11-15
Posty: 121
Punktów :   

fitosterole

Część fitosteroli zostaje wbudowana w strukturę błon komórkowych i śródbłonków. Działają stabilizująco na strukturę błon, przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo. Obniżają stężenie cholesterolu we krwi i beta-lipoprotein, działając konkurencyjnie w stosunku do nich. Hamują odczyny alergiczne i autoimmunologiczne powstrzymując procesy autoagresji. Równocześnie działają stymulująco i stabilizująco na układ odpornościowy. Wywierają wpływ przeciwzakrzepowy i przeciwzawałowy, hamując tworzenie blaszek miażdżycowych i zapobiegając agregacji krwinek. Poprawiają samopoczucie i zwiększają wydolność fizyczną.

Pobudzają procesy krwiotwórcze. Wzmagają regenerację tkanki mięśniowej, łącznej i nabłonkowej. Przyspieszają gojenie ran. Fitosterole to naturalne inhibitory mediatorów bólu i stanu zapalnego. Wywierają wpływ ochronny na krwinki czerwone. Fitosterole należą do substancji lipotropowych, czyli zapobiegających stłuszczeniu mięśni szkieletowych, serca, nerek i wątroby. Zapobiegają również rozwojowi kamicy moczowej i żółciowej. Zaliczane są do substancji przeciwnowotworowych.


Zespół naukowy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego LNB Poland prowadzi szerokie badania nad wpływem fitosteroli na wzrost, rozwój i żywotność zwierząt, a także przyrost masy mięśniowej. Do tej pory nie zaobserwowano skutków ubocznych podczas podawania fitosteroli. Zalecana, optymalna dawka fitosteroli to 3-5 mg na kg masy ciała. Wyższe dawki fitosteroli działają silniej estrogennie, antyandrogennie i w ten sposób blokują biologiczny wpływ androgenów na komórki. Fitosterole w dawce ponad 6 mg/kg masy ciała hamują androgenny wpływ męskich horomonów sterydowych.

Obecnie są w sprzedaży nowoczesne formy preparatów fitosterolowych (np. stosowanych w chorobach gruczołu krokowego). Niestety ich jakość i zawartość substancji czynnej nie zawsze jest zadawalająca. Istotne jest bowiem pochodzenie fitosterolu, sposób jego przerobu, stabilizacji i co najważniejsze - rzeczywista dawka. Stąd też spotykamy się z rozmaitymi opiniami co do ich skuteczności terapeutycznej. Niewątpliwie jednak fitosterole należą do substancji aktywnych biochemicznie i farmakologicznie i przy uwzględnianiu oraz przestrzeganiu wyżej wymienionych czynników i okoliczności przyniosą oczekiwane efekty.

Do łatwo dostępnych surowców bogatych w  przyswajalne fitosterole należą: wierzbówka, wierzbownica, kozieradka, czarnuszka, soja, korzeń pokrzywy, nasiona dyni, olej z dyni, olej lniany, olej sezamowy, olej winogronowy, olej czarnuszkowy, olej ogórecznikowy, kwiatostan sosny, kwiatostany i pędy olchy, kwiatostany grabu, łupiny fasoli, pędy i kwiaty jesionu, kwiaty i pędy morwy, pędy i kwiaty głogu, kwiaty i pędy jarzębiny, pędy i kwiaty buku, korzeń i ziele babki większej i lancetowatej


Artykuł zamieszczony na http://poradnikkulturysty.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Liga+ Extra - 23.09.2018 polczyn-zdroj.szamba-z-certyfikatem.pl ceny szamb betonowych Szamba betonowe Radzyń Podlaski DKW RT250S