#1 2006-11-07 22:54:51

sterydy.pl

nowy na forum

Zarejestrowany: 2006-10-24
Posty: 7
Punktów :   

ROZSTĘPY

Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest tylko związane z nadmiernym rozciąganiem skóry.

Rozstępy zwane także - striae distensae są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi.

W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają także wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom.

Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, a to dlatego, że przyczyniają się one m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych. A jak się za chwilę przekonamy, tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze.

Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to także jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonności do rozstępów.

I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą) pojawić się one również u jej córki.

W jaki sposób powstają rozstępy?
Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm (1).

Upośledzone - m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi - fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry jak to ma miejsce np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.Epidermis- naskórek
Basal cell layer- błona podstawna
Dermis - skóra właściwa

Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach, piersiach. Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów.

W fazie I - zapalnej mają one postać czerwonych pasm (striae rubra). Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.

W fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu.
Dzieje się tak dlatego, iż zmienione włókna kolagenu oraz cieniutkie włókna elastyny starają się jak gdyby zregenerować zerwaną sieć. Jednak nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku. W rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki (striae distensae alba), wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów starszych, będących już w fazie zanikowej może nieco polepszyć stan skóry, ale nie ma już możliwości zlikwidowania ich w 100%.

Osoby skłonne do rozstępów
ludzie otyli,
nastolatki w okresie dojrzewania,
kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
kulturyści,
osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów!!),
osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
osoby przyjmujące leki steroidowe,
osoby z predyspozycjami genetycznymi.
Rozstępy mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, u osób otyłych i szczupłych, starszych, jak i u nastolatek w okresie dojrzewania. Problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal 90% kobiet w ciąży.


http://www.drnatura.pl/r6.jpg


Czy możemy przeciwdziałać tworzeniu się rozstępów?W pewnym stopniu - tak.

Jednak ponieważ przyczyną tworzenia się rozstępów są także zmiany hormonalne i skłonności genetyczne dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec.

Natomiast co możemy zrobić:

Unikać w miarę możliwości częstych wahań wagi i "cudownych" diet, które w rezultacie dają tylko efekt jo-jo.
Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu. Można także pomyśleć o uzupełnieniu diety suplementami. Na własną rękę najbezpieczniej jest zażywać tylko gotowe preparaty multiwitaminowe uzupełnione minerałami,
Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu, chodzi tu zwłaszcza o okres ciąży, dojrzewania warto regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom. Prawda jest taka, że rodzaj kremu nie jest tak istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym.

Ostatnio edytowany przez sterydy.pl (2006-11-07 22:56:56)

Offline

 

#2 2008-07-23 21:14:05

PoCzAtKuJąCy

nowy na forum

Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2008-07-23
Posty: 16
Punktów :   

Re: ROZSTĘPY

O to zdjęcie jest naprawdę ostre! Masakra! Nigdy nei widziałem takich rozstępów!!!


Dążeniem do doskonałości - kulturystyka

Offline

 

#3 2008-11-23 18:04:41

siwy

częsty bywalec

Zarejestrowany: 2008-11-23
Posty: 32
Punktów :   

Re: ROZSTĘPY

Niesamowite rozstępy, ale to od otyłości!

Offline

 

#4 2008-11-23 18:57:33

 PanT

stały użytkownik forum

Skąd: Podkarpacie
Zarejestrowany: 2007-11-19
Posty: 161
Punktów :   
Ile w bicepsie?: 36
Ile w klacie?: 101
Rekord w wyciskaniu?: Nie ma lipy:)
Jaka dieta?: Obecna:)
Staż na siłowni: 19 / 2 lata

Re: ROZSTĘPY

Obrzydza mnie to zdjęcie strasznie. Osobiście smaruję się żelem na rozstępy codziennie aby owe nie wystąpily.


Be Proud Of Who You Are.

Offline

 

#5 2008-11-23 18:58:46

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1406
Punktów :   
WWW

Re: ROZSTĘPY

No nie jest za przyjemne...


Plany treningowe http://treningi.blox.pl

Offline

 

#6 2008-12-04 08:16:56

freshbynature

Moderator

801022
Zarejestrowany: 2008-11-15
Posty: 121
Punktów :   

Re: ROZSTĘPY

mogę dodać tylko że najskuteczniejszym znanym mi lekiem na rozstępy jest contratubex.


Artykuł zamieszczony na http://poradnikkulturysty.blox.pl

Offline

 

#7 2008-12-04 15:37:42

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1406
Punktów :   
WWW

Re: ROZSTĘPY

Contratubex

Wskazania:
- Blizny ograniczające ruch, powiększone (hipertroficzne), obrzmiałe (o kształcie bliznowca) oraz nieestetyczne blizny pooperacyjne, po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe
- Usztywnienie stawów (przykurcz) np. palców (przykurcz Dupuytrena), a także (urazowe) przykurczę ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

Działanie:
Hamuje proliferację fibroblastów i nadmierną syntezę kolagenu, przez co wpływa na tworzenie prawidłowej tkanki łącznej i ogranicza przerastanie blizny.
Poprawia ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu.
Działa zmiękczająco, co powoduje większą elastyczność blizny.


Plany treningowe http://treningi.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mojtrening.pun.pl poxipol wrocław