#1 2009-02-08 20:26:53

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1407
Punktów :   
WWW

Pytania i odpowiedzi

Z jednego portalu:

Choruję na skoliozę kręgosłupa i pragnę ją skorygować. Chciałabym więc wiedzieć, jak przebiega leczenie tej choroby? Czy konieczna jest operacja i czy jest to ciężki zabieg? Jak taka operacja przebiega i czy jest niebezpieczna? W jakim szpitalu można operować skoliozę? Mam 17 lat i bardzo denerwuje mnie moja choroba.

Odp.:

Lekarz radzi:

Skoliozą nazywamy boczne skrzywienie kręgosłupa. Najczęściej występującą postacią jest skolioza idiopatyczna, która głównie dotyka dorastające dziewczynki. Leczenie jest kompleksowe i obejmuje zarówno terapie zachowawcze, jak i zabiegi operacyjne. Przy czym decyzja o leczeniu operacyjnym musi być podjęta po dokładnej analizie przebiegu choroby i rozważeniu wskazań i przeciwwskazań do zabiegu.

Bardzo ważnym elementem terapii skolioz jest leczenie usprawniające, a więc zabiegi rehabilitacyjne, gimnastyka korekcyjna, która ukierunkowana jest na wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu, pośladków oraz pasa barkowego.

Ważne jest również, by pacjent pozostawał w dobrej formie psychicznej, dlatego wskazane jest uprawianie sportów, a zwłaszcza pływania. Ćwiczenia zawsze powinny być prowadzone pod okiem specjalisty i dostosowane do wydolności pacjenta. Dzięki rozwojowi technik operacyjnych i zastosowaniu coraz nowocześniejszej aparatury chirurgicznej zwiększyła się liczba wskazań do takiego leczenia, a jego efekty są bardzo dobre.

Leczenie operacyjne skolioz obejmuje zarówno korekcję skrzywienia, jak i plastykę garbu żebrowego. Operacja korekcji skrzywienia może być wykonana różnymi technikami, a o ich wyborze decyduje chirurg-ortopeda, który analizując wskazania, stan zdrowia pacjenta, wyniki badań radiologicznych, dobiera najbardziej odpowiadającą danemu przypadkowi. Najczęściej wykonywane są operacje, które polegają na założeniu w miejscu skrzywienia specjalnego instrumentarium, które koryguje skrzywienie, a zarazem zabezpiecza przed progresją choroby.

Zastosowanie tej metody pozwala na szybkie uruchomienie pacjenta po zabiegu operacyjnym i szybki powrót do zdrowia.

W związku z reformą służby zdrowia i powstaniem kas chorych trudno - nie znając adresu pacjenta - powiedzieć, gdzie może być Pani operowana. Zabiegi te są wykonywane w kilku ośrodkach w Polsce. Lekarz prowadzący będzie wiedział, z jakimi ośrodkami podpisała umowę kasa chorych, do której Pani należy. Jeśli chciałaby być Pani operowana poza rejonem swojej kasy chorych, trzeba uzyskać jej zgodę na zapłacenie za operację na innym terenie.


Plany treningowe http://treningi.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
fotograf na pogrzeb skup monet Opole