Saviola - 2009-08-06 19:34:21

Pozytywny wp³yw HERBATY na zdrowie :)




Herbata


Jeden z najpopularniejszych napojów na ¶wiecie. W rankingach spo¿ycia deklasuj, kawê, piwo, wino oraz inne napoje. Badania naukowe coraz czê¶ciej dowodz±, ¿e napój ten mo¿e aktywnie wspomagaæ nasze zdrowie.

Japoñczycy i Chiñczycy ju¿ od zamierzch³ych czasów upatrywali w herbacie recepty na d³ugie i zdrowe ¿ycie.

RÓ¯NE KOLORY
Jednym z wa¿niejszych etapów podczas produkcji herbaty jest proces fermentacji surowca, który decyduje o barwie i smaku i w³a¶ciwo¶ciach od¿ywczych gotowego naparu. Od stopnia fermentacji zale¿y g³ównie to, z jakim gatunkiem herbaty handlowej mamy do czynienia. I tak: z niefermentowanych li¶ci herbacianych otrzymuje siê herbatê zielon± lekko fermentowanych - czerwon±, natomiast z li¶ci poddanych pe³nej fermentacji produkuje siê najbardziej popularn±  - herbatê czarn±, która stanowi prawie 80% w rynku sprzeda¿y wszystkich herbat. Ten rodzaj napoju jest szczególnie chêtnie spo¿ywany w Anglii, Rosji oraz Ameryce Pó³nocnej. Czarna herbata równie¿ dominuje w Polsce. W ofercie mo¿na spotkaæ siê z herbat± bia³± produkowan± z li¶ci poddawanych jedynie procesowi wiêdniêcia i suszenia. S± one g³ównie produkowane w Chinach i na Sri Lance.

Z KORZY¦CI¡ DLA ZDROWIA
Herbata posiada cenne walory prozdrowotne, g³ównie za spraw± zawartych w niej zwi±zków polifenolowych, które m.in. skutecznie hamuj± dzia³anie wolnych rodników odpowiedzialnych za przedwczesny proces starzenia siê oraz powstawanie wielu ciê¿kich chorób, w tym najbardziej niebezpiecznych nowotworów.

Wiele badañ wskazuje, ¿e u osób systematycznie pij±cych herbatê dochodzi do zmniejszenia poziomu cholesterolu  ca³kowitego i  jego niebezpiecznych frakcji LDL (tzw. “z³y” cholesterol), co mo¿e w znaczny sposób redukowaæ ryzyko rozwoju choroby wieñcowej. Polifenole zawarte w herbacie hamuj± proces wch³aniania siê cholesterolu w jelicie, a tak¿e przeciwdzia³aj± odk³adaniu siê blaszek mia¿d¿ycowych w ¶cianach naczyñ krwiono¶nych.

Herbata zielona zmniejsza degradacjê witaminy C w organizmie, dzia³aj± przeciwzapalnie i przeciw bakteryjnie. Zwiêksza skuteczno¶ci obronne przeciwko bakteriom powoduj±cym powstawanie wrzodów.

Hamuje równie¿ rakotwórcze dzia³anie nitrozoamn i zwi±zków powszechnie wystêpuj±cych w diecie, które zaliczane s± do najwiêkszych trucizn pochodzenia mikrobiologicznego.

Herbata zmniejsza ryzyko rozwoju raka p³uc i innych chorób wynikaj±cych z palenia papierosów. Dowodem na to mo¿e byæ Japonia. W tym kraju liczba kobiet pal±cych papierosy jest prawie dwukrotnie wiêksza ni¿ w USA. Równie¿ ilo¶æ wypalanych przez Japonki papierosów jest znacznie wiêksza ni¿ Amerykanek, a mimo to choruj± na raka p³uc o po³owê rzadziej ni¿ mieszkanki USA.

DLACZEGO ZIELONA HERBATA?
Zielona herbata zawiera najcenniejsz± grupê polifenoli zwan± katechinami. Jedna z nich o skrótowej nazwie EGCG posiada nadzwyczajne umiejêtno¶ci walki z wolnymi rodnikami. Te niezwykle agresywne cz±stki powstaj± w z³o¿onym procesie metabolizmu nie tylko przyspieszaj± proces starzenia siê organizmu, ale tak¿e bior± czynny udzia³ w powstawaniu 100-u chorobach w tym najbardziej niebezpiecznych nowotworów. W Obecno¶ci EGCG wolnorodnikowe zwi±zki dzia³aj±ce w organizmie s± kilkaset razy szybciej unieszkodliwanie ni¿ w obecno¶ci witaminy E.

Z punktu widzenia zdrowotnego najbardziej korzystna jest herbata zielona, najmniej czarna. Herbata czarna mo¿e jednak okazaæ siê bardzo po¿±dana przy dolegliwo¶ciach gastrycznych(uk³ad pokarmowy).

Zawarto¶æ prozdrowotnych katechin uzale¿niona jest nie tylko od stopnia fermentacji surowca, ale tak¿e od jego jako¶ci oraz wieku zrywanych li¶ci. Najwiêcej cennych zwi±zków zawieraj± krzewy herbaciane uprawiane na plantacjach o du¿ym nas³onecznieniu i ma³ym zanieczyszczeniu, st±d najlepsze gatunki herbaty pochodz± z plantacji zlokalizowanych w czystym deszczowym klimacie wysokich górskich stoków. I najlepiej, gdy podczas zbiorów zrywane s± pierwsze, m³ode listki.

JAK PRZYGOTOWAÆ HERBATÊ?
Uprawy, zbiory i sposób produkcji herbaty maj± znacz±cy wp³yw na jej warto¶æ od¿ywcz±, ale - jak siê okazuje to nie wszystko, by móc w pe³ni wykorzystaæ drzemi±c± w niej moc. Istotne jest równie¿, to jak obchodzimy siê z herbat± po jej zakupie.

Wa¿ne jest, by produkt by³ starannie przechowywany w szczelnym suchym opakowaniu, gdy¿ ³atwo ch³onie zapachy i wilgoæ trac±c cenne walory smakowo - zapachowe i od¿ywcze. Herbata musi te¿ byæ odpowiednio parzona. Li¶cie nale¿y zalewaæ gor±c± wod± ( nie wrz±tkiem), wykorzystuj±c do tego podgrzany uprzednio ceramiczny lub szklany czajniczek. Woda powinna byæ ¶wie¿a, czysta i miêkka. Najwy¿sze stê¿enie cennych sk³adników notuje siê w herbacie parzonej oko³o 10 minut (najlepsze walory prozdrowotne.) Analogicznie mniejsze, gdy czas przygotowania naparu jest krótszy.

Najlepszy czas parzenia herbaty od 5 do 10 minut.

HERBATA KONTRA KAWA
Jeden i drugi napój wykazuje w³a¶ciwo¶ci pobudzaj±ce, a to g³ównie za spraw± obecnej w nich kofeiny. Kofeina oraz powstaj±ce z niej inne, aktywne zwi±zki (jej pochodne: teofilina i teobromina silnie pobudzaj± o¶rodkowy uk³ad nerwowy, usuwaj± oznaki zmêczenia, u³atwiaj± procesy my¶lowe, poprawiaj± nastrój, zwiêkszaj± aktywno¶æ miê¶nia sercowego, zwiêkszaj± ukrwienie mózgu i miê¶ni szkieletowych. Nic wiêc dziwnego, ¿e oba napoje wspomagaj± kondycjê psychofizyczn± podczas ró¿nego rodzaju prac. Jednak herbata nie dzia³a a¿ tak aktywnie jak kawa, pomimo tego, ¿e zawarta w niej ilo¶æ kofeiny wcale nie jest ma³a. Szklanka gotowego naparu zawiera oko³o  50-60 mg kofeiny jednak zwi±zek ten wystêpuje w z³o¿onym kompleksie z innymi aktywnymi zwi±zkami (grabnikami i kwasami organicznymi ), przez co jest znaczenie wolniej uwalniany i wch³aniany przez organizm. W przypadku kawy kofeina wystêpuje w stanie wolnym w zwi±zku, z czym dzia³a zdecydowanie szybciej i pobudza organizm niemal natychmiastowo. Herbata co prawda takich w³a¶ciwo¶ci nie ma, ale uwaga! Je¿eli wypijamy 2-3 herbaty z rzêdu dostarczamy du¿e dawki wolno uwalniaj±cej siê kofeiny, która mo¿e zapewniæ pobudzenia na wiele godzin. Herbaciana uczta pó¼nym wieczorem mo¿e siê wiêc zakoñczyæ bezsenno¶ci±.

CO JESZCZE W HERBACIE

Zawiera du¿o witamin i minera³ów. Ale niestety w niewielkich ilo¶ciach w zwi±zku, z czym trudno uznaæ j± za znacz±ce ¼ród³o tych mikro sk³adników. Stosunkowo najwiêcej jest niacyny (witamina PP) pozytywnie wp³ywaj±cej na pracê mózgu i uk³adu nerwowego oraz syntezê hormonów p³ciowych. Jedna szklanka herbacianego naparu pokrywa 5 % dziennego zapotrzebowania na tê witaminê. W grupie zwi±zków mineralnych mo¿na wyszczególniæ potas oraz fluor ( 10% dziennego zapotrzebowania.)

Maj±c na uwadze szereg korzy¶ci, jakie wnosi picie herbaty, napój ten mo¿na bez w±tpienia uznaæ za bardzo korzystny sk³adnik naszej codziennej diety. Na szczególn± uwagê zas³uguje herbata zielona, która jednak ze wzglêdu na swój specyficzny smak nie ka¿demu przypada do gustu. Ci, którzy szukaj± w herbacie nie tylko walorów zdrowotnych, ale tak¿e przyjemno¶ci z jej picia, mog± z powodzeniem korzystaæ z szerokiej gamy herbat aromatyzowanych o rozmiarach tych odcieniach smakowych, które zaspokajaj± nawet najbardziej wysublimowane gusta. Dla osób niemaj±cych mo¿liwo¶ci picia zielonej herbaty lub po prostu dla tych, którzy jej nie lubi±, a chc±cych czerpaæ z niej prozdrowotne korzy¶ci, idealnym rozwi±zaniem jest wysokoskoncentrowany ekstrakt zielonej herbaty w kapsu³kach.

¼ród³o: meskiswiat.info/blog/?p=16

Lodging Àrbatax worldhotels Airbnb worldhotels