Saviola - 2009-07-31 18:47:32

Trening interwa³owy – alternatywna droga do szczup³ej sylwetki




Trening interwa³owy polega na przeplataniu æwiczeñ na wysokim poziomie intensywno¶ci z treningiem o niskiej intensywno¶ci. S³u¿y poprawie wydolno¶ci, sprawno¶ci fizycznej, jak równie¿ stanowi skuteczne rozwi±zanie w walce z nadmiarem kilogramów.

Stosowanie zamiennej intensywno¶ci w treningu jest metod± niezwykle efektywn± je¿eli chodzi o odchudzanie. Co prawda intensywno¶æ treningu jest bardzo wysoka, wiêc procentowa ilo¶æ spalanych t³uszczy podczas wysi³ku bêdzie mniejsza ni¿ w treningu aerobowym. Jednak, aby wykonaæ tak intensywny trening potrzebujemy wiêcej energii, tj. tracimy wiêcej ogólnej ilo¶ci kalorii. Oprócz tego wa¿ny w tym rodzaju treningu jest tak¿e czas potreningowy, kiedy to na potrzeby regeneracji tak¿e zu¿ywane s± kalorie, czyli czas utraty zbêdnych kilogramów przypada tak¿e na okres, kiedy ju¿ nie wykonujemy æwiczeñ.

Trening interwa³owy powinien trwaæ od 5 do 25 minut wraz z rozgrzewk±. Najbardziej klasyczn± wersj± opisywanego treningu jest zamienne zastosowanie truchtu ze sprintem, ale mo¿emy równie¿ stosowaæ t± metodê np. na rowerku stacjonarnym, czy podczas p³ywania.

Wyró¿nia siê dwie g³ówne metody treningu interwa³owego:

    * metoda intensywna – przeplatanie wysi³ku na poziomie 90 % têtna maksymalnego z d³u¿szymi przerwami, w których têtno spada do 60 %.
    * metoda ekstensywna – intensywno¶æ tu jest mniejsza, polega na zamiennym stosowaniu treningu na poziomie 85 % maksymalnego têtna z przerw±, w której têtno spada do 65 %.


têtno maksymalne = 220 – wiek

Przyk³adowy trening interwa³owy:

Rozgrzewka – marsz w miejscu, wymachy r±k, kr±¿enie ramionami, biodrami, sk³ony do boku, sk³ony do pod³o¿a, w siadzie rozkrocznym sk³ony raz do jednej, raz do drugiej stopy,
30 s truchtu, 20 s sprintu lub 90 s truchtu i 20 s sprintu – jeden interwa³.

W jednym dniu treningowym mo¿na wykonaæ kilka interwa³ów, jednak tak, aby trening nie przekracza³ 25 minut.

Pamiêtajmy, ¿e organizm adaptuje siê do wysi³ku, dlatego powinni¶my zmieniaæ z tygodnia na tydzieñ trening poprzez wyd³u¿enie czasu treningu lub zwiêkszenie jego intensywno¶ci.

W treningu interwa³owym niezwykle istotna jest aktywna przerwa pomiêdzy intensywnymi wysi³kami np. trucht, ma ona za zadanie doprowadzenie do niepe³nego odpoczynku organizmu. Podczas przerwy, nasze têtno powinno spa¶æ na poziom 60 – 65 % maksymalnego têtna, a szybko¶æ opadania zale¿na jest od poziomu wytrenowania. Je¿eli têtno bardzo wolno opada podczas przerwy, mo¿e to oznaczaæ, ¿e zastosowali¶my zbyt intensywny trening przy naszym stopniu wytrenowania.

Powy¿sza metoda powinna byæ stosowana nie czê¶ciej ni¿ dwa razy w tygodniu, a po ka¿dym treningu powinni¶my zastosowaæ jednodniow± przerwê.

Ze wzglêdu na du¿± intensywno¶æ powy¿szego treningu jest on zalecany zdrowym i aktywnym fizycznie osobom. Przed zastosowaniem tej metody dobrze jest skonsultowaæ siê lekarzem. Oprócz tego ze wzglêdu na to, ¿e jest to mocny bodziec dla organizmu, nale¿y stale obserwowaæ swój organizm i efekty æwiczeñ.

¼ród³o: http://vitalia.pl/artykul232_Fitness_-_ … alowy.html

http://viajandoparavivir.online usuwanie adblue przegrywanie kaset vhs przegrywanie kaset vhs.