freshbynature - 2009-01-20 17:51:41

Historia i botanika.

Przed około 50 laty sowieccy uczeni rozpoczęli systematyczne, botaniczne badania ogromnych, zalesionych połaci kraju – tajgi. Dzięki wskazówkom leśników naukowcy skierowali swe badania w kierunku Eleutherococcus senticosus (Żeń-szeń syberyjski), rośliny, poszukiwanej i wygrzebywanej nagminnie przez jelenie.

Eleutherococcus senticosus to krzak o wysokości 2 do 3 metrów, rzadko dochodzący do 7 metrów. Łacińska nazwa „senticosus” znaczy kolczasta, bo łodygi tej rośliny pokryte są 5 milimetrowymi, iglastymi kolcami. Zębate, zrośnięte liście są pięcioklapowe. Z małych, żółtych (żeńskie) lub niebiesko-fioletowych (męskie) kwiatów powstają w okolicach od września do października, czarne podobne do jagód owoce o gładkiej powierzchni.

Jako lek wykorzystywane są wysuszone, podziemne części rośliny, które zbierane są od połowy września i pochodzą z dzikich źródeł roślinnych w Rosji. Roślina ta występuje także w Korei, Japonii, i w północnych prowincjach Chin. Wysuszone i rozdrobnione korzenie i części drewniane wykorzystywane są w produkcji ekstraktów. Po obszernych badaniach przeprowadzonych w 1962 roku w Związku Radzieckim zakwalifikowano płynny ekstrakt z korzenia Eleutherococcus jako lek. Była to całkowita nowość, bowiem poziom wiadomości o tej roślinie był w rosyjskiej medycynie do tamtego momentu bardzo niski.




Właściwości farmakologiczne

Składniki Żeń-szenia syberyjskiego wykazują cały rząd właściwości farmakologicznych, które doskonale uzupełniają się w zastosowaniu rośliny jako lek.

Właściwości immomodulujące.

Wiele badań naukowych wykazało skuteczność Żeń-szenia orientalnego jako immumodulatora. Stwierdzono przy tym następujące efekty In-vitro i In-vivo:

Podwyższenie aktywności fagocytozy i pobudzanie komórek immunokompetentnych (limfocyty T, limfocyty B).
Aktywowanie produkcji i uwalniania cytokin, jak na przykład przyrost IL 6 syntezy interferonu, na przykład gamma-interferonu poprzez limfocyty.


Żeń-szeń syberyjski – aktywny doradca

W informacjach o stosowaniu dostępnych w Niemczech środków leczniczych wyprodukowanych na bazie Żeń-szenia orientalnego, w zastosowaniach znajdziemy między innymi sformułowanie: „tonik wzmacniający do stosowania przy: uczuciu znużenia i osłabienia, przy obniżonej sprawności i koncentracji jak też w okresach rekonwalescencji”. Tak więc zgodnie z badaniami naukowymi potwierdzone zostają liczne obszary zastosowania tej rośliny leczniczej.

Często konsument przeszukuje aptekę, bo chce kupić preparat, który w okresie rekonwalescencji „postawi go szybciej na nogi”. Lub wspomoże go w przezwyciężeniu stresu i codziennych problemów zdrowotnych. Także seniorzy nieraz pytają o środek, który pomoże im zachować słabnące siły fizyczne i duchowe. Wspomniane wyżej toniki są częstymi prezentami podczas odwiedzin w szpitalu lub z okazji świąt Bożego Narodzenia. W aptekach sprzedaje się często środki farmakologicznie wątpliwe, za to często reklamowane. Biorąc pod uwagę naukowe badania, tonik z Żeń-szenia syberyjskiego jest właściwym tego rodzaju środkiem.

Wskazówki dawkowania

Osoby o osłabionej odporności, zwłaszcza starsze, lub osoby narażone na stres, otrzymują preparat na początku lub na krótko przed rozpoczęciem okresu przeziębień, jako kurację. W Niemczech dostępne są jako leki odpowiednie roztwory i drażetki (Eleu-Kokk®). Kuracja oznacza przyjmowanie Żeń-szenia orientalnego do 3 miesięcy, przy czym nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów. Z obserwacji można wywnioskować, że pierwsze efekty pojawiają się po około tygodniu. Po zakończeniu kuracji należy przerwać stosowanie produktu na około 2 miesiące.

Z powodu niewystarczających badań, fitofarmaceutyki z tej rośliny, mogą być podawane w okresach ciąży i karmienia piersią tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Jako skutek uboczny stosowania wielu środków wymieniana jest hipertonia. W instrukcji użytkowania Eleu-Kokk brakuje takiej informacji, gdyż nie ma dowodów na to, że preparat wywołuje nadciśnienie. Przy chorobach autoimmunologicznych zaleca się także wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Przykłady zastosowania Żeń-szenia syberyjskiego.

kulturystyka i sporty siłowe
Profilaktyka i terapia przeziębień
Łagodzenie skutków stresu takich jak: nerwowość, wewnętrzny niepokój i osłabienie koncentracji
Podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach
Łagodzenie zaburzeń snu wywołanych stresem
Dla wzmocnienia sprawności duchowej i fizycznej
U chorych na raka dla złagodzenia skutków chemioterapii i naświetlania.

Zażywam żeń-szenia raz w roku kiedy mamy okres zimowy bo własnie wtedy nasze organizmy potrzebuja jakiegoś zewnętrznego "kopa"

BetónovĂŠ Ĺžumpy TrstenĂĄ CertifikovanĂŠ https://lukaszsurma.pl/ sprzątanie obiektów bydgoszcz pracownika do ochrony zatrudnię bydgoszcz