Franek - 2008-04-19 18:07:43

Co jeść latem by nie utyć
Jeśli teraz zastanawiasz się, czy rozpocząć jakże ci potrzebne odchudzanie, nie wahaj się dłużej. Lato jest doskonałą porą roku, by skutecznie zacząć dbać o linię. Niskokaloryczne warzywa i owoce kusząc świeżością i niską ceną. Perspektywa spędzenia wakacji na plaży znakomicie mobilizuje do poważnego pomyślenia o diecie, a wysoka temperatura sprawia, że chce nam się mniej jeść.
Mimo sprzyjających okoliczności, wiele z nas nie osiąga spadku wagi. Co więc robić, by skutecznie zadbać o figurę tego lata? Oto nasze wskazówki.
PLAN POSIŁKÓW TO PODSTAWA
Urlopowe, ciepłe dni powodują, że latem jesteśmy rozleniwieni. Zmienia się nasz plan dnia i sposób spędzania czasu, a ustalone godziny posiłków zaczynają się powoli przesuwać… Jemy nieregularnie i przypadkowo, co nie służy sylwetce.
Odpowiednia ilość i częstotliwość jedzenia posiłków jest jedną z najbardziej znanych, ale bywa, że pomijanych zasad skutecznej diety odchudzającej. Jeśli więc poważnie myślisz o zrzuceniu zbędnych kilogramów, jeszcze tego lata nie zapominaj, że najlepiej zrobisz jedząc 5 razy dziennie, o stałych porach, w odstępach 3-4-godzinnych. Unikaj jednak niekontrolowanego przegryzania między posiłkami nawet owoców czy małych przekąsek. Choć mogą wydawać się niskokaloryczne, to zjedzone w dużej ilości są pokaźnym źródłem kalorii, I litr soku owocowego to ponad 400 kcal.
URLOPOWE PUŁAPKI
Spędzasz swój urlop w nadmorskim kurorcie? A może wybrałaś Zakopane? Jak Polska długa i szeroka, możesz co krok natknąć się na budki i bary serwujące typowe wakacyjne dania - frytki, hamburgery czy smażoną w głębokim tłuszczu flądrę. Nie daj się zwieść - pamiętaj, że ryby, nawet jeśli są chude, to obtoczone panierką i usmażone na tłuszczu, stają się bombą kaloryczną.
To samo dotyczy frytek i każdego innego smażonego na tłuszczu produktu. Tego lata zachowaj szczególną czujność. Na obiad wybieraj dodatek kasz czy ryżu, a ryby i mięso jedz upieczone lub grillowane. I pamiętaj, by większość posiłków stanowiły świeże warzywa i owoce, przecież trwa na nie największy sezon.
MENU PEŁNE WARZYW
Komponując dietę odchudzającą powinnaś wziąć pod uwagę nie tylko wartość kaloryczną zjadanych produktów. Ważna jest różnorodność diety. Pomidory i ogórki to nie jedyne warzywa, które mogą wejść w skład menu. Sięgaj także po delikatne szparagi, soczystą rzepę, kalarepkę, szpinak, sałaty. Każde z warzyw dostarcza nieco innych witamin i składników mineralnych. Dzięki tak skomponowanej diecie odchudzającej schudniesz i zadbasz o dobre odżywienie organizmu.
Z OWOCAMI OSTROŻNIE
Pamiętaj, że każdy produkt, którego zjesz za dużo, oddala cię od wymarzonej sylwetki. Latem owoce kuszą świeżością i zjedzenie miski czereśni nie stanowi problemu dla większości z nas. Niestety, ilość kalorii, którą dostarczamy w ten sposób do organizmu, to duże niebezpieczeństwo dla sylwetki. Latem sięgając po owoce uważaj na bogate w kalorie czereśnie (0,5 kg to 305 kcal), winogrona (0,5 kg to 345 kcal) i banany (2 sztuki to 250 kcal). Sięgaj po porzeczki (0,5 kg to 155 kcal), maliny (0,5 kg to 145 kcal) i truskawki (0,5 kg to 140 kcal), należące do mniej kalorycznych owoców.
NAPOJE IDEALNE NA LATO
Lato to czas, gdy pijemy więcej niż w pozostałe pory roku. To, jaki napój wybierzemy ma duży wpływ także na kształt naszej sylwetki. Słodzone napoje gazowane, soki owocowe z kartonu i smakowe wody są twoimi największymi wrogami, gdyż wszystkie dostarczają sporej ilości kalorii (średnio 400 kcal na litr). Postaraj się pić tylko wodę niegazowaną, która ugasi pragnienie, a nie dostarczy ani jednej kalorii. Uważaj na wody smakowe - też mają kalorie.
KŁOPOTY Z LODAMI
W lecie często odwiedzamy lodziarnie, w których delektujemy się smakiem lodowych deserów. Wybierając się na lody musisz mieć się na baczności. Zrezygnuj z gotowych deserów, gdyż często zawierają dodatek tłustej bitej śmietany czy wysokokalorycznych bakalii albo czekolady. Jeśli musisz coś zjeść, zdecyduj się na I -2 gałki samych lodów (najlepiej waniliowych), a jeszcze lepiej owocowych sorbetów. Zjesz mniej kalorii.
PIWO? NIE DZIĘKUJĘ!
Często o tym zapominamy, że alkohol jest źródłem kalorii i to bardzo wielu. Igram czystego alkoholu dostarcza około 7 kalorii, 2 razy więcej niż białko i węglowodany, które dają 4 kcal na każdy gram. Półlitrowe piwo to aż 250 kcal. W czasie letnich spotkań towarzyskich unikaj wszelkich rodzajów alkoholu: wódki, piwa, wina, drinków. Zastąp je sokiem warzywnym (pomidorowym) czy wodą z plasterkiem cytryny. To naprawdę się opłaca.

BetonovĂŠ JĂ­mky BĂ­lina 25.02. Strzelanka Przyłęk Sprzedaż pojazdu na żółtych tablicach poza granice Semestr 4 Compare prices and find the best Upominki dla gości na roczek biały szynszyl grzejniki wrocław wolne pokoje Gąski